ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ W KRAJACH EUROPY

Od 2010 roku w Unii Europejskiej planowane są działania dla rozpowszechnienia teorii zrównoważonego rozwoju. Strategia Europa 2020 dotyczy wszystkich zrzeszonych państw. Główne cele to rozwój poprzez wiedzę, badania i innowacje. Ważnym elementem jest efektywne wykorzystanie zasobów oraz rozwój firm. Podstawy dla zrównoważonego rozwoju to dbałość o ekologie, efektywne wykorzystanie zasobów. Zasada ta dotyczy również rynku pracy oraz dostosowań kwalifikacji zawodowych. Podstawą jest budowa, organizacja i zarządzanie w oparciu o rachunek ekonomiczny.

Główne cele dla UE to rozwój sieci on line, rozwój nowoczesnych technologii oraz budowa współpracy poprzez innowacje, Internet. W UE szacuje się wysokie zaangażowanie w działalność pro ekologiczną. Od wielu lat utrzymuje się wysoki wskaźnik innowacyjności w tym zakresie oraz wysoki poziom inwestycji i wydatków. Dynamika uległa osłabieniu u 40% państw t. j. Finlandia, Niemcy, Austria, Belgia, Niderlandy oraz Węgry. Utrzymuje się niższy poziom rozwoju. Od 2000 roku UE znacznie się zmieniła i rozwinęła. Przez ostatnie 15 lat poziom PKB wzrósł o 15%, średnia wzrostu to 0,9%. Kryzys i wahania poziomu rozwoju doprowadziły do stagnacji i osłabienia wzrostu. Spadło zainteresowanie inwestycjami w sektorze firm, w sektorze finansowym. Trudne warunki negatywnie wpłynęły na zachowania konsumentów, stopa oszczędności na tym rynku spadła o 1,4% w okresie 2000-2014. W wielu krajach dla utrzymania inwestycji i rozwoju wprowadzono i rozwinięto inwestycje i wydatki sektora publicznego.
Dla poprawy warunków gospodarowania planowany jest rozwój innowacji i sektora badań oraz rozwoju. Kraje UE przechodzą okres dostosowawczy do obecnych warunków. Wydatki i inwestycje w ten sektor (B&R) w roku 2000 ocenia się na 1,79% PKB. W następnych latach wskaźnik ten wzrósł o około: 12%. W roku 2013 wzrosło do 2,01% PKB. Planowana wartość w roku 2020 to 3,% PKB. Obecne obciążenia i ograniczenia gospodarcze są ważnym wskaźnikiem dla sektora produkcji, handlu i rynku konsumentów. Wysoki poziom ryzyka oraz niepewności dodatkowo ogranicza i zniechęca do nowych działań, planów i inwestycji. Stopa oszczędności gospodarstw domowych spadła w większości krajów UE i Europy. Dla niektórych oszacowano wzrost stopy oszczędzania, są to Wielka Brytania, Belgia, Dania, Holandia oraz Francja, Niemcy, Szwecja i Szwajcaria. Wskaźniki te pokazują spadek zasobów oraz wielkości dochodów do dyspozycji.
Rynek pracy UE wskazuje na wzrost produktywności pracy oraz kosztów pracy. Od wielu lat wprowadza się pracę okresową rozliczenia godzin. Zmiany te znacznie wpłynęły na rynek pracy oraz wartość płacy za godzinę. Warunki te pozwoliły na wzrost produktywności w przeliczeniu na godzinę. W Europie wskaźnik ten (w Euro) ocenia się na 27.9 w roku 2000, 32,6 w roku 2006 oraz 31,2 w 2008 i 32,1 w roku 2013.Większość krajów UE po 2000 roku utrzymała znaczny wzrost produktywności, średnią szacuje się na 4-6%. Wskaźnik na poziomie 11-13% uzyskała Irlandia oraz Dania.
Zmiany w Europie w następnych latach opierają się o zmiany na rynku inwestycji, produkcji i konsumpcji. Podstawą zmian są warunki na rynku pracy oraz poziom ryzyka, zaufania i pewności na rynku i w gospodarce. Wskaźniki z ostatnich lata wskazują na utrzymanie się długookresowego wzrostu w UE oraz znaczny wpływ i zmiany wywołane kryzysem gospodarczym. UE przechodzi okres dostosowawczy. Prognozy na kolejne lata wskazują na wzrost dynamiki zmian oraz wzrost produkcji, konsumpcji i PKB.
Dorota Smoleńska

Print Friendly
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospodarka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>